Kamuya ait caddelerin otoparka dönüştürülmesi yasal mı

Hikâye yeterince eski ve sorun kangren ama Başbakan Erdoğan’ ın gündeme getirmesiyle ...

13.4.2012 10:20:00

Hikâye yeterince eski ve sorun kangren ama Başbakan Erdoğan’ ın gündeme getirmesiyle yeniden hatırlamakta hatta anlatmakta da yarar var...
Üstelik mevzu çeşitli yönleriyle herkesi bir biçimde etkileme özelliğine sahip.
Otopark olarak ayrılması gereken alanları rant amaçlı yerlere çeviren ve yasal boşluklardan da yararlanarak imar iznini aldığı belediyelere üç kuruş otopark bedeli yatırıp sorumluluktan kurtulan dahi müteahhitlerin inovasyon ödüllerini hak ettiği bir ülke…
Bıçak kemiğe dayanmış olmalı ki, Erdoğan geçtiğimiz günlerde gidişe dur deneceğini ve bundan böyle yapılacak inşaatlara kapalı otopark zorunluluğunun getirilmesiyle sokak işgallerine son vereceklerini kesin ifadelerle açıkladı. Erdoğan bir zamanlar çocukların oyun oynadığı alanların yeniden halkın kullanımına sunulacağını da ifade etti.
Başbakanın bu mesajından gerekli dersi ilk çıkaran da İstanbul Büyükşehir Belediyesi oldu. Başkan Topbaş otopark yönetmeliğinin yeniden düzenlenerek 4acak inşaatlara kapalı otopark zorunluluğunun getirilmesiyle sokak işgallerine son vereceklerini kesin ifadelerle açıkladı. Erdoğan bir zamanlar çocukların oyun oynadığı alanların yeniden halkın kullanımına sunulacağını da ekledi.
Başbakanın bu mesajından gerekli dersi ilk çıkaran da İstanbul Büyükşehir Belediyesi oldu. Başkan Topbaş otopark yönetmeliğinin yeniden düzenlenerek 400 m2 üstü inşaatlarda bundan böyle kapalı otopark zorunluluğunun getirileceğini söyledi.
Kurduğu şirketle tüm kamunun ortak kullanımına açık olması gereken yolları otoparka çevirme becerisini gösteren ve bunu kurumsallaştıran Belediyenin, başbakanın yaptığı çıkışla kış uykusundan uyanması ve durumdan vazife çıkarması her şeye rağmen olumlu bir gelişme…
Aslında bu konuda yasal boşluklar olmasına rağmen, hukuki anlamda hakkını arayıp sonuca ulaşanlar da yok değil.
Örneği anlı şanlı Büyüklerden değil Bolu’ dan vereceğim…
Bolu Belediyesinin caddeleri otoparka çevirmesine karşı dava açan ve talebi haklı bulunan bir avukatın yaşadığı süreç tüm Belediye sınırları içinde benzer tablolardan rahatsızlık duyan herkese ders olacak nitelikte.
Bolu’ da Belediyeye karşı açtığı davayı kazanan Avukat Reşat Bulut ta 2007 yılında vatandaşı şu sözlerle hakkını aramaya çağırıyordu "İstanbul' da herkes kış uykusunda. Şehir içindeki tüm yollar kamunun ücretsiz kullanımına tahsislidir. Sokaklardaki, caddelerdeki tüm otoparkların kalkması gerekir" dedi. 
Avukat Bulut'a göre evinin önünün Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretli otoparka çevrildiğini gören herhangi biri, eğer bu konuda idare mahkemesine dava açarsa kazanır. 
Aslında Bolu’ da yaşananlar bugünlerde Mersin’ de tanık olduğumuz kimi caddeleri otoparka çeviren uygulamayla bire bir örtüşüyor.
Bolu Belediyesi 10 yıl kadar önce 'kentsel tasarım amaçlı düzenlemeyle' tek yöne çevirdiği İzzet Baysal Caddesi'yle bazı caddelere cep otoparkları oluşturur. Belediye bir süre kendisi işlettiği ücretli otoparkları bir süre sonra sembolik parayla Boluspor'a, Boluspor da ayda 30 bin YTL'ye bir otopark firmasına kiralar.
Bolu Barosu avukatlarından Reşat Bulut bardağın taştığı, bıçağın kemiğe dayandığı o son anda müdahil olur ve uygulamanın Otopark Yönetmeliği ile İmar Planı'na aykırı olduğu gerekçesiyle mart ayında Sakarya 2. İdare Mahkemesi'nde dava açar.
Bulut, şehir içi yolların kamunun ücretsiz kullanımına tahsisli olduğunu, yaya kaldırımlarının daraltılmak suretiyle otopark alanı oluşturulduğunu, cadde üzerindeki tüm binalardan otopark bedeli alınmasına rağmen, bu güne kadar bölge, ada, parsel bazında otopark yapılmadığını belirterek, uygulamanın hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu iddia eder. 
İddia eder de ne olur derseniz olumlu cevap tam burada çıkar ortaya:
Başvurduğu Mahkeme Belediye Kanunu uyarınca belediyelerin yol, cadde, sokak, meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerlerini tespit etmek, işletmek veya işlettirmek yetkisi bulunsa da, otopark olarak tespitinde hukuka uygunluk bulunmadığı, ücretli otopark uygulamasına yönelik işlemin de hukuka aykırı olduğu yönünde karar alarak yolların otopark olması sürecine son verir.
"İstanbullular kış uykusunda" diyen avukat Reşat Bulut, dava açılması halinde aynı kararın İstanbul için de geçerli olabileceğini öne sürüyor: 
"Vatandaşın ulaşım hakkı engellenemez. Bir yolun ücretli otopark sahası için tahsis edilmesi mümkün değildir. Dava açıldığında idare mahkemesi bunu iptal eder. Bolu örneği tüm Belediyelere emsal teşkil eder. Türkiye'de belediyeler otopark yönetmeliğine göre her binadan otopark ücreti alıyor. Bu para ile sadece otopark yapılması gerekir ancak başka amaçlar için kullanılıyor. Belediyeler bu konuda da yasalara aykırı hareket ediyor." 
Caddelerin otoparka çevrilmesi ve üç kuruşa birilerine verilmesi bir yana, Bolu’ lu hukukçunun son uyarısı da Mersin’ i derinden ilgilendirmekte.
Sahi şu Yenişehir Belediyesiyle sembolleşen ilçe belediyelerinin toplayıp Büyükşehir Belediyelerine aktarmaları gereken ve sadece otopark yapımında kullanılması gereken trilyonların akibeti ne oldu?
Örneğin Mersin Büyükşehir Belediyesinin ilçe belediyelerinden otopark bedeli adı altında ne kadar alacağı var?
Bu paraların tahsili konusunda kim ne yaptı, ne yapar, ne yapacak?
Aslında cevabı belli basit sorular bunlar ama Mersin’ de her konuyu olduğu gibi bunu da içinden çıkılmaz hale getirmede çok yetenekli olduğumuzu gösteriyoruz  bir kez daha…

  • PAYLAŞ :
  • Yazdır
  • |
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us
Kalan karakter

abdullah bulut - 24.12.2013 10:04:00
ben manisa ili turgutlu ilçesinde oturmaktayım belediyemiz caddelerimizi özel bir şirkete otopark ihalesi ile birilerine ihaleye vermiştir ve şehir merkezine inmek vatandaşa pahalıya mal olmaktadır 1 saati 2 tl 1 saattan sonrası her 1 saat için 1 tl ilave etderek ücret alınmaktadır ayrıca vatandaş bu parayı ödememek için merkeze uzak kenarlara park etmektedir. vatandaş kenara kaçtıkça otopark alanı genişletilmekte olup hemen hemen mahalle aralarına girip kapı önlerinden dahi ücret alacaklar. ama buna rağmen hiçbir kimse çıkıpta dur demiyorlar her araç sahibi evinin günlük ekmek parasını fazlası ile otoparka ödemektedirler saygılarımla AMA BİRİLERİ ÇIKSINDA BU GİDİŞE DUR DESİN ARTIK
Meral Özcan - 25.12.2012 12:18:00
eMerhaba, Sayın AYAN Her ne yapılıyor ise doğrudur mu? Bolu'da yaşanan park sorunu ne zaman nasıl çözüme ulaşacak bilginiz varmı 15.12.2012 tarihinde Bolu da bulunduğum sürece arabayı çekmek için yer bulamadım çünkü her tarafa yürüyen tahsilat makinaları yerleştirmişler.İnsanların yaşam alanlarında kendilerine kullanım alanını para ile satar duruma gelinmiş.İşilerimi halletmek için fasılalı olarak aynıcadde üzerinde kesilen iki adet ceza fişi hiç etik gelmedi bana.28 dk.için 3.00TL alındı,1 saat 48 dk için 4,50TL alındı.Kafam karışmış durumda Sayın Ayan.Yolcuya hancıya sorduğumda bunu yapacak birşey yok dediler.Nerede yaşıyor bu halkımız çok zengin sanırım.Ama hak ettiklerini düşünüyorum biraz duyarlı olsalar idi Spora ve Boluspora karşı bu yola başvurmazdı eminim. Benim eğer bukadar paraya ihtiyacım olsa idi kulüp olarak cüzi rakamlarla halkı spora yönlendirir daha sancısız daha hayırlı bir iş yapmış olurdum. Sayın yöneticiler halkın ruh sağlığını bozmadan hizmet verin. Teşekkü
bomba - 13.4.2012 14:12:00
SN.AYAN BU OTO PARKLARDA ÇALIŞAN İNSANLAR SABAH SAAT 08.AKŞAM SAAT 21. E AKADAR GÖREVLERİ BAŞINDA VE HER BİRİNE BİRER ZİMMETLENMİŞ EL BİLGİSAYARI YANİ KİMİN HANGİ MINTIKADA ÇALIŞTIĞI KAÇ SAAT ÇALIŞTIĞI BELLİ.GERİYE YÖNELİK KAYITLARIDA KİMSE SİLEMİYECEĞİNE GÖRE KONU ŞU BU ÇALIŞAN INSANLARA VERİLEN AYLIK UCRET ASGARİ UCRET YANİ BÜYÜKŞEHİR ADINA ÇALIŞAN VEYA ÇALIŞTIRILAN BU INSANLAR ASLA YEMEK VE DİNLENME VAKİTLERİ YOK ARALIKSIZ BELİRTİLEN SATLERDE ÇALIŞIYORLAR MESAİ UCRETLERİDE YOK HANİ SGK YETKİLİLERİ HANİ YETKİLİLER