Obama: Aday olmayacağım

ABD Başkanı Barack Obama, "Birliğin Durumu" konuşmasında Kongre üyelerine birlikte ça ...

21.1.2015 09:56:00

ABD Başkanı Barack Obama, "Birliğin Durumu" konuşmasında Kongre üyelerine birlikte çalışma ve "iyi politika" yürütme çağrısında bulundu. ABD Başkanları her yıl geleneksel olarak Kongre'de "Birliğin Durumu" konuşması yaparak, o yıl ve ileriki dönemdeki icraatlarını halkında Kongre ve halka bilgi veriyor. Obama da Kongre'de bu yılki "Birliğin Durumu" konuşmasında, ekonomiden dış politikaya, terörden Amerikan değerlerine kadar birçok konuyu ele aldı. CIA'in işkence raporu, Ferguson'daki olayların ardından başlayan toplumsal ayrımcılık tartışmaları ve Paris'teki terör saldırlarından sonra yükselen Müslümanlık ve Yahudilik karşıtlığı gibi gelişmeler Obama'nın konuşmasına da yansıdı.

Ülkenin değerlerinin ABD'nin liderliğinin sütunlarından biri olduğunu belirten Obama, kendileri tehdit edilseler bile insan onuruna saygı duymaya devam ettiklerini, bu nedenle tutuklulara işkence edilmesini yasakladığını ve insansız hava uçaklarının kullanımının uygun şekilde sınırlanmasını sağladığını kaydetti. Obama, "Bu nedenle dünyanın belirli yerlerinde tekrar ortaya çıkan üzücü Yahudi karşıtlığına karşı duruyoruz. Bu nedenle, çoğunluğu bizim gibi barışa bağlı Müslümanların, incitici şekilde tek tipleştirilmesini reddetmeye devam edeceğiz. Bu nedenle, ifade özgürlüğünü ve siyasi mahkumları savunuyoruz, kadınlara, dini azınlıklara, eşcinsellere, biseksüel ve cinsiyet değiştirenlere yönelik zulmü kınıyoruz. Bunları sadece doğru oldukları için değil, bizi güvenli kıldığı için de yapıyoruz" diye konuştu. Konuşmasının birkaç yerinde daha eşcinsellere değinen Obama'nın, "Birliğin Durumu" konuşmasında ilk kez bu kesimlere bu kadar vurgu yapması dikkati çekti.

 

-Obama, Guantanamo konusundaki kararlığını vurguladı

- Obama yönetimi, uzun süredir Guantanamo hapishanesinin kapatılmasını istemesine rağmen, Kongre'de Cumhuriyetçi Parti üyeleri buna karşı çıkıyor ve Cumhuriyetçi ağırlıklı yeni Kongre de Obama'nın bu konuda adım atmasını zorlaştırıyor. Konuşmasında Amerikalılar olarak adalete yönelik güçlü bağlılıkları bulunduğunu hatırlatan Obama, "Dünyanın kınadığı ve teröristlerin kendilerine yeni elemanlar kazanmak için gerekçe olarak kullandığı bir hapishaneyi, mahkum başına 3 milyon dolar harcayarak açık tutmanın bir anlamı yok" ifadesini kullandı. Obama, Başkan olduğundan bu yana hapishanedeki mahkum sayısını yarıya indirdiğini anımsatarak, "Bu işi bitirmemizin zamanı. Bu hapishanenin kapatılmasına yönelik kararlılığım yumuşamayacak. Bu biz değiliz" dedi. ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın milyonlarca kişinin bilgilerini topladığı ve diğer ülkelerin liderlerini bile dinlediğinin ortaya çıkması, ülkede ve dünya genelinde skandala yol açmıştı. Bu noktada, konuşmasında, diğer ülkelerle ve özel sektörle terörist ağlara karşı işbirliğini güçlendirmek için sivil özgürlüklere yönelik taahhütlerini de korumaları gerektiğini belirten Obama, bu nedenle istihbarat birimlerinin izleme programlarının şeffaflığını artırmak ve olası suistimalinin önüne geçmek için sıkı çalıştıklarını, bu konudaki gelişmelere dair bir raporu da gelecek ay yayınlayacaklarını söyledi. Obama, ABD'nin gücünü diplomasisi ile eşleştirmesi ve bunu akılcı şekilde kullanması gerektiğini dile getirerek, ABD'yi farklı kılanın değerlere öncülük etmesi ve yeni fırsatlar ve zorlukları ele almada koalisyonlar kurması olduğunu kaydetti.

-"Daha iyi politika üretelim"-

Öte yandan Obama, kendisine yönelik, ABD'deki farklı kesimleri bir araya getirmekte başarısız kaldığı ve kendisinin başkanlığında ülkenin hiç olmadığı kadar bölündüğü yönündeki eleştirileri hatırlatıp, bunları reddetti. Aslında Washington'daki tıkanıklık ve particilikten yararlanan çok insan olduğuna işaret eden Obama, Kongre'deki birçok üyenin devamlı tabanın tepkisini ölçmeyi, sürekli seçim için para toplamayı ve televizyonlarda geçmişi tartışmayı istemediğini kendisine söylediğini anlatarak, Kongre üyelerini bu eski siyasetten çıkıp, yeni bir yol izlemeye, "daha iyi bir politika" gütmeye çağırdı. Obama, daha iyi politika yapmanın, iki partinin de kendi gündemlerinden vazgeçmesi değil, korkulara değil nezakete yönelme, birbirlerini şeytanlaştırmadan tartışabilme, birbirinin açığını yakalama veya numaradan karşıtlıklar peşinden gitme yerine konuları, değerleri, ilkeleri konuşma, karşıt reklamlar için "kara parada boğulmaya" daha az zaman ayırıp gençler için daha çok vakit sağlama anlamına geldiğini anlattı.

-Obama "Aday olmayacağım" deyince alkış-

Göçmenlik sorununa çözüm bulan kanun çıkarılabileceğine dikkati çeken Obama, seçim dönemi yaklaştığını, herkesin oy kullanma hakkının önemine de işaret etti ve sivil haklar savunucusu Martin Luther King'in 50 yıl önce Selma kentinden Montgomery'ye zorlu yürüyüşünü hatırlattı. Obama, herkesin Ferguson veya New York'taki olaylara farkı yaklaşabileceğini ama bir babanın oğlunun yolda tacize uğramadan evine gidememesi korkusu ile bir kadının polis eşinin görevi bitip sağ salim eve gelene kadar içinin rahat etmemesini anlayabilmek gerektiğini söyledi. Bu noktada Obama, Amerika'nın adli sisteminin reformu konusunda Demokrat ve Cumhuriyetçilerin birlikte çalışması gerektiğini ifade etti. Obama, "Ben bir kez daha başkanlık için aday olmayacağım" derken salondan birkaç alkış duyuldu. Bunun üzerine Obama, gülerek, "Olmayacağım, çünkü zaten iki seçimi de kazandım" ifadesini kullanırken, salondan alkışlar yükseldi. Başkanlığının son iki yılında Amerikan halkına kendisini adamaya devam edeceğini belirten Obama, Kongre'ye de birlikte çalışma eli uzattı. Obama, Cumhuriyetçi Kongre üyelerine seslenerek, onların fikirlerine başvuracağını ve onlarla birlikte çalışmanın yollarını arayacağını söyledi. 

  • PAYLAŞ :
  • Yazdır
  • |
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us
Kalan karakter