İşte Fenerbahçe - Beşiktaş derbisi yorumları

Biliç, Sosa ve Tolgay ile başlayıp pas yapan bir takım oluşturmak istedi derbide. Bun ...

23.3.2015 09:02:00

Biliç, Sosa ve Tolgay ile başlayıp pas yapan bir takım oluşturmak istedi derbide. Bunda kısmen başarı da sağladı ancak hücumda üretkenlik ve zenginlik bulamadı. F.Bahçe, Emenike ve Topal ile net pozisyonlar yakaladı. Beşiktaş ise ilk yarıda Volkan’ı tehdit edecek bir pozisyon yaratamadı. 2. yarı kaleci Günay’ı rahatsız bile edemeyen bir F.Bahçe vardı. Hücum bölgesinde 4 oyuncunun 3’ü değişmiş, Gökhan yok. Yavaş oynayan demoralize olmuş bir F.Bahçe var sahada. Son 30’da maç Beşiktaş’a döndü derken Ba, Oğuzhan ve Olcay net pozisyonlardan sonuç alamadı.
F.Bahçe’yi 2 tribün cezalıyken, bu kadar kaos içinde yaşarken yakalamış bir Beşiktaş bu derbide de yenemiyorsa ne zaman kazanacak? 7 derbinin hiçbirini kazanamadı Biliç ve 5’inde yenildi. Bu sezon 3 derbide gol dahi atamadı. Muhtemelen maçtan sonra “Hak etmedik” diyecektir. Doğru, yenilgiyi hak etmedi. Ama futbol sonuç oyunu. Peki Sivas’ta hak ettin mi? Rize’de hak ettin mi? diye sorarlar bu kez de. 
Beşiktaş, sadece kazanmak için oynar. Şampiyonluk hariç her sonuç başarısızlık. Futbolculara ve teknik ekibe kalan 9 haftada birileri bunları hatırlatsın. Bu galibiyetle F.Bahçe, Kadıköy’deki galibiyet sayılarını eşitledi. Beşiktaş böyle bir kulüp. Birileri bunu iletsin. Tuhaflıklarla dolu bir derbi oldu. Emenike’nin formayı çıkarıp sahayı terk etmek istemesi görülmüş şey değil. Fırat Aydınus, ‘Hakemden izinsiz sahayı terk etme’ kuralını bilmiyor heralde. Emre kenara gelip Biliç’e İngilizce küfür ediyor. Yine bir yaptırım yok. Aydınus’un bilindik otoritesinden eser yoktu.
F.Bahçe dün kaybetseydi kulüp ciddi bir kaosa girebilrdi. Son saniyede gelen gol 3 puanın ötesinde çok şey kazandırdı.  Profesyonel bir oyuncunun formayı çıkarıp “Oynamıyorum” demesi, stadı terketmesi kabul edilemez. F.Bahçe’de oynuyorsun Emenike, okul takımı değil orası. 25 haftada 4 gol atmışsın. Tabii ki taraftar beğenmeyecek seni. Bu bir performans oyunu. Dün takımın maçı kaybetseydi bunun baş sorumlusu sen olacaktın.
Slaven Biliç önce Tolga Zengin ve daha önemlisi Beşiktaş’ı, İsmail Kartal da önce Emenike’yi ve daha önemlisi F.Bahçe’yi bitirdiler dün gece. Eğer İsmail Kartal ve Slaven Biliç teknik direktör ise vay Türk Futbolunun haline. Bu iki sözüm ona teknik adama yemin ederim 2 koyun teslim etmem! Biri Tolga Zengin uğruna iyi oynayan Cenk Gönen’i bitirdi. 
Dün Cenk neden 18 kişilik kadroda yoktu? Sebebi basit Cenk isyan etti ve haksızlığa tahammül edemeyip sakat numarası yapıp evine koştu. Dünyanın bütün profesörlerini toplayıp karşıma getirin beni artık bu saatten sonra, ”Cenk sakattı bu nedenle yoktu” fikrine inandıramazsınız. Adım gibi eminim Cenk hak ettiği Brugge maçında oynasaydı dün de sahada olurdu. İşte bu nedenle Biliç hiçbir zaman A klas bir teknik direktör olamayacak. Aynı Hagi gibi onun da teknik adamlık kariyeri başarısızlıklarla dolu olacak.
smail Kartal’ı zaten teknik adam olarak hiç görmedim ve görmeyeceğim. Emenike ısrarı nihayet dün patladı. Bana göre kendisini, Emenike’yi ve F.Bahçe’yi bitirdi. Aslında taraftarlar tüm gerçekleri tribünden, televizyondan görüyorlar. Haftalardır bal yapmayan arı misali Emenike F.Bahçe’ye zarar verdi. Halbuki Webo, Sow daha fazla vakit alsa faydaları çok olurdu. Hadi görelim bakalım İsmail Kartal bundan sonra Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda Emenike’yi sahaya çıkartabilecek mi? Hiç sanmıyorum.
Yine adım gibi eminim, dünkü maçın devre arasında Aziz Yıldırım, İsmail Kartal’ı aradı ve “Çıkar şu Emenike’yi yeter artık” dedi. Yıldırım talimat veremeden Kartal, Emenike’yi dünkü şartlarda oyundan çıkaramaz. Çünkü o gücü ve etkisi yok.
Gelelim Emre Belözoğlu vak’asına... Emre, Biliç’e ve kenar yönetimine, benim gördüğüm 3 defa okkalı ağır küfürler etti, üstelik bunları Fırat Aydınus ve yardımcıları da duydu ama kart bile gösteremediler Emre’ye. Çünkü Türkiye’de Emre Belözoğlu’nun milletvekili gibi dokunulmazlığı var. Emre küfür ediyorsa mutlaka haklıdır diyorlar demek ki hakemler. Bu dakika itibarıyla zaten hep kuşkuyla yaklaştığım Aydınus da bitmiştir benim için. Alsınlar maçı izlesinler ve Emre’nin arka arkaya kaç defa küfür ettiğini görsünler. Görsünler ki belki biraz yüzleri kızarır. Futbolundan çok teknik adamların skandal boyutundaki kararlarıyla ve Emre’nin sürekli küfür edip kart görmediği bir maç olarak tarihe geçecektir F.Bahçe-Beşiktaş maçı.
Kendimi, tempolu, zevkli ve gollü bir maça hazırlamıştım. Meğer, son yılların en sakat ve garip derbisiyle karşılaşacakmışız! Neresinden tutarsanız tutun, futbolun dışındaki unsurların ön plana çıktığı ve hayal kırıklığı yaratan bir derbi geride kaldı.
F.Bahçe, Türkiye’nin en büyük kulüplerinden biridir. Çubuklu formayı giymek de herkese nasip olmaz. Yıllarca bu kulüpten kimler geldi, kimler geçti. Başarısızlıkta protesto edilen, tesislerde taraftarın tacizine maruz kalan futbolcular oldu. Ben 1 kişiden bile Emenike’nin davranışını gördüğümü hatırlamıyorum. Protesto ediliyorsa, sebebi kendisidir. Kötü olduğu dönemde, hem Başkan Yıldırım hem de hocası bu kadar destek vermişken, o nankörlük yapıp, kıymet bilmiyorsa ve en ufak bir gelişim göstermiyorsa, protesto taraftarın hakkıdır!  
Biliç’in derbi kazanamaması tesadüf değil. Sebebi cesaretsiz olması.Rakibini böyle yakalamışken, nakavt edip, yarış dışı bırakabilecekken hamle yapmadı. En azından uzun süredir oynamamış olan Mehmet Topuz’un karşısına Gökhan Töre’yi koymayı bile denemedi. Belki Tolgay sakatlanmasa Olcay bile oyuna girmeyecekti! 
Kolu, kanadı kırılmış bir F.Bahçe, içindeki ümidi hiç kaybetmedi. Beşiktaş ise aksine kazanmayı hiç düşünmedi. Yarış aynı heyecanla devam ediyor. F.Bahçe’nin dün akşamki oyunu için mazereti var, Beşiktaş ise istese olmaz denilen bir senaryoyla karşılaşmışken bunu değerlendiremiyorsa kabahati Biliç’te aramalı.
6 derbidir kazanamayan Biliç dün de bu geleneği bozmadı ve yine kazanamadı. Beşiktaş dün mağlubiyeti hak etti mi? Kesinlikle hayır. En az F.Bahçe kadar mücadele etti. Kazanmak istedi ve Olcay’la, Demba Ba’yla, Oğuzhan ve Sosa’yla mutlak goller kaçırdı. F.Bahçe karşısında ve Saracoğlu’nda ancak bu kadar pozisyona girersin. Birini veya ikisini atacaksın arkadaş! Yoksa son dakikada yediğin golle boynun bükük ayrılırsın.
Adına derbi diyoruz ama futbol dolu keyifli, bir maç izlemedik. Mücadele var mıydı, evet. Ama ben bir futbolsever olarak keyif aldım mı, hayır. F.Bahçe kazanmak mecburiyetinde olduğu için 2. yarıda daha çok oyuncuyla Beşiktaş yarı sahasına geldi. Bu da Beşiktaş’ın ekmeğine yağ sürdü. Kontrataktan net gol pozisyonu buldular. Ama dediğim gibi golü bulamadılar. 
Özetle devam eden şampiyonluk yarışı, dün akşamdan sonra daha da ilginç bir hal aldı. Fırat Aydınus’a gelince. Bana göre çok iyi maç yönetti. Ne taraftarın, ne F.Bahçeli futbolcuların etkisi altında kaldı. Tek hatası hakeme sormadan sahayı terk ettiği halde Emenike’ye sarı kart göstermemesiydi.
Seyirci Emenike’yi istemiyor, Emenike de oynamak istemiyor. Ama İsmail Kartal formasını çıkarıp sahayı terk eden Emenike’yi kündeyle sahaya döndürüyor. Seyircinin daha 20. dakikada santrforunu rakipten sayıp yuhalaması anlaşılır bir iş değil. Ancak kader maçında ortada böyle bir kriz varken onu canlı tutup körüklemenin manası da yok. Emenike’nin yaptığı hareketin karşılığı sarı kart. Aydınus vermemiş olsa da... Sahaya döndüğünde sarı kart görmesi kesin bir oyuncuyla risk almak neyin nesi? Aynı şuursuzluğu iki dakika sonra protestolar daha da arttığında tekrarlamayacağı ne malum? İnat, kolaylıkla kırmızı kart getirebilecekse asıl kontrol kaybı teknik heyettedir.
Fenerbahçe formasını çıkaranın da, maçın 20. dakikasında ıslıklayanın da statta işi yoktur. Ama garip bir duruma teslim oldu Fenrbahçe. Galatasaray maçları dışında hiçbir konsantrasyon yok. Beşiktaş maçının 20. dakikasında kendisini sabote edecek kadar kopmuş... Gerçek olan şu: Bir reset atmak lazım artık. Bunu düzeltmek lazım.
Öyle ki Raul sakatlanıyor. Ve hemen planı terk ediyor Kartal, Sow’u sola alıyor. Hâlbuki plan eldekinin en iyisi. Girmesi gereken Diego değil mi? Bununla kalmıyor arada Emre kırmızı kart görebileceği onca laf sarf ediyor Bilic’e. Kart yok. Bilic’e uyarı yok. Serdar’ın Caner’i çekmesine de sarı kart yok. Peki ama FIFA’nın ‘benim standardımda değil’ deyip kokartını aldığı Aydınus’un derbide işi ne?
Bu sığ oyunu Beşiktaş’ın cezalandırmak konusundaki isteksizliği de enteresandı. 80’e kadar akın geliştiremediler. Olcay ve Oğuzhan oyuna girdikten sonra net 3 pozisyon var. Ve bu da Fenerbahçe’de en azından bir kaç oyuncuyu hareketlendirdi. Webo-Sow’la gelen gol maçı kurtardı ama anlattığı daha farklı. Webo tek merkez santrforu Fenerbahçe’nin, destek oyuncu da Sow. Bu kadar...
Beşiktaş'ın sahada yer aldığı kadarıyla en iyi futbolcusu Tolgay ve Atiba. Gökhan Töre takımdan ayrı tek başına oynuyor. Teknik direktörü ona "Kafana göre takıl" demiş herhalde. Bilic bu Demba Ba'ya nasıl tahammül ediyor inanılır gibi değil. Demba Ba geldiğinde böyle değildi. Günahını almayalım ama İstanbul onu da mı bozdu? 

  • PAYLAŞ :
  • Yazdır
  • |
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us
Kalan karakter