Mersin Serbest Bölgesinde Usulsüzlük iddiası:

Abidin Yağmur’un haberi Mersin Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş’nin (MESBAŞ) ...

12.9.2017 10:36:00

Abidin Yağmur’un haberi

Mersin Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş’nin (MESBAŞ) limanını işleten taşeron firma sahibi Mehmet Damla, kamuya ait hisseleri özelleştirme kapsamına alınan şirketin MESBAŞ’ın yılda 1 milyon dolar zarara uğratıldığı gerekçesiyle Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu. Lokmanoğlu’nun, MESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı olmasına rağmen, Serbest Bölge’de faaliyet yürüten bir başka şirketin de yöneticisi olduğunu ve bu şirkete imtiyazlar tanıyarak kamuyu ve diğer ortakları zarara uğrattığını iddia eden Damla, Mersin Ticaret Mahkemesi’nde de 3 ayrı dava açtı. MESBAŞ yönetimi ise zarara uğratma ve başka bir şirkete imtiyaz tanıma iddialarını reddetti ve Lokmanoğlu’nun ortağı olduğu CBA şirketinin serbest bölgenin ticaret hacmine yılda 180 milyon dolar katkı sağladığını savundu.

 Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Mersin Serbest Bölge Kurucu ve İşletici A.Ş’deki (MESBAŞ) yüzde 21,2’lik kamu payının satılması için geçtiğimiz ay ilana çıkmıştı. Özelleştirmenin tamamlanması durumunda MESBAŞ’ta kamu payı kalmayacak ve çok ortaklı şirketteki tüm hisseler özel sektöre geçmiş olacak.

MESBAŞ’ın zarar ettiğinin müfettiş raporlarına yansıması nedeniyle alınan özelleştirme kararının Mersin kamuoyunda yankıları sürerken, MESBAŞ’ın limanını 23 yıldır işleten taşeron firma sahibi Mehmet Damla’nın MESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, MESBAŞ Genel Müdürü Edvar Mum, Serbest Bölge Müdürü Yusuf Şenol ve diğer MESBAŞ yöneticileri hakkında, ‘Görevi kötüye kullanma, kamuyu ve diğer şirket ortaklarını zarara uğratma’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

Damla’nın avukatı tarafından Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na verilen suç duyurusu dilekçesinde, MESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu’nun aynı zamanda CBA Denizcilik A.Ş’nin ortağı ve yönetim kurulu başkanı olduğunu kaydedildi.

Dilekçede, “MESBAŞ, Serbest Bölge’de yükleme boşaltma işlerini Serbest Bölgeler Kanunu ve bu kanuna istinaden çıkarılan yönetmeliklere uygun olarak müvekkil Altun Damla Nakliyat Gemi Ltd. Şti. ile yaptığı sözleşme ile vermiş ve bu sözleşme her yıl yenilenmiştir. Yükleme ve boşaltma işlemi her ne kadar müvekkil şirkete aitse de MESBAŞ yönetimi kanuna aykırı bir şekilde (ki MESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda CBA A.Ş’nin ortağı ve yönetim kurulu başkanıdır) usulsüz bir şekilde ve ruhsatsız olarak yükleme boşaltma işlerini vermiş ve bu şekilde haksız kazanç elde etmesini sağlamış, şirket ve dolayısıyla hissedarlar zarara uğratılmıştır. Zira MESBAŞ’ta uygulanan tarifeler Ekonomi Bakanlığı’nca tespit edilip tasdik edildikten sonra uygulamaya konulmaktadır. Ancak MESBAŞ yönetimi bu tarifelere aykırı bir şekilde kendi tespit ettiği tarifeleri Cihat Lokmanoğlu’nun şirketine uygulayarak gerek hissedarları, gerekse devleti zarara uğratmıştır. Ekonomi Bakanlığı’nca tespit edilen tarifeler uygulansaydı hissedarlar ve devlet kazançlı çıkacak, zarar oluşmayacaktı” denildi.

Suç duyurusu dilekçesinde, MESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Lokmanoğlu’nun ortağı olduğu CBA şirketinin ruhsatı olmadığı ve kendisi ithalatçı olmadığı halde limanda yükleme boşaltma yaptığı, bu işlem için MESBAŞ’a düşük tarifeden ödeme yaptığı, bu ödemenin de mevzuata aykırı şekilde peşin değil, birkaç ay sonra ödendiği iddialarına da yer verildi.

Mersin Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş’nin (MESBAŞ) limanını işleten taşeron firma sahibi Mehmet Damla ayrıca iddialarını Mersin Ticaret Mahkemesi’ne de taşıdı ve MESBAŞ’ın 30 Mart 2017 tarihli genel kurulunun iptali, özelleştirme ihalesinin durdurulması ve serbest bölge limanındaki tarifelerin tespiti talepleriyle 3 ayrı dava açtı.

Gelişmeler ve Damla’nın iddiaları üzerine Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü müfettiş görevlendirerek tarafların bilgisine başvurdu. Mehmet Damla, müfettişlerle yaptığı görüşmede, MESBAŞ’ın, liman hizmetlerinden faydalanma konusunda CBA şirketine tanıdığı indirimli tarife nedeniyle MESBAŞ’ın yılda 1 milyon 200 bin dolar civarında zarar ettiğini, aradaki farkın CBA’ya kâr olarak yazıldığını iddia etti.

MESBAŞ Yönetim Kurulu ise müfettiş incelemesinde, şirket ile CBA arasında 1997 yılında sözleşme imzalandığını, CBA’nınMESBAŞ’a tona bağlı olmaksızın yılda 131 bin dolar ödeme yaptığını, 85 bin tonluk barajın aşılması durumunda ton başına 1.19 dolar ödeme yaptığını, diğer yatırımcıların açık alan kiralaması için 2.66 dolar öderken CBA’nın kullandığı terminal için 6 dolar ödediğini, CBA’nın ticaret hacmine yıllık 180 milyon dolar katkı sağladığını savundu. MESBAŞ yönetimi, CBA’ya ayrıcalık tanındığı, şirketin zarara uğratıldığı iddialarını reddetti.

  • PAYLAŞ :
  • Yazdır
  • |
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us
Kalan karakter