AKP İÇİN DÜĞMEYE Mİ BASILDI

İsmail Çelik/Aydınlık Hem içerde, hem de yakın çevremizde gelişmeler hızlandı. A ...

15.9.2017 10:25:00

İsmail Çelik/Aydınlık

Hem içerde, hem de yakın çevremizde gelişmeler hızlandı. ABD ve İsrail bölge haritasını değiştirmek için faaliyetlerini arttırdı. Büyük zorluklarla karşılaşacağını bile bile yola çıktılar.

Ama daha işin başında sert kayaya çarptılar. Bağdat yönetiminden Kerkük hamlesi geldi. Merkezi Hükümet halk oylamasında bağımsızlığı destekleyen Kerkük Valisi Necmettin Kerim’i görevden aldı.

ABD-İsrail tepkili. Özellikle İsrail isyanda.

KONTROLDEN ÇIKAN

AKP İran bağımsızlık halk oylamasına karşı sert. Türkiye ve Irak’la birlikte hareket etmeye özen gösteriyor. ABD-Erdoğan ilişkisinin bozuk olmasından da memnun.

AKP (Erdoğan)-ABD ile ilişkileri uzun süredir limoni. Hatta daha da ötesi.

Geçmişte birlikte hareket etmiş olsalar da Türkiye’nin mecburiyetleri AKP’yi frenledi. Arkasından 15 Temmuz ABD/FETÖ darbe girişimi. ABD ile ilişkileri gerdi.

“Avrasya seçeneği”de Erdoğan’ın elini rahatlattı. 1995 sonrası “Türk generaller kontrolden çıktı” değerlendirmesi yapanlar, şimdi aynı tespiti AKP için yapıyor.

“AKP kontrolden çıktı.”

İNTİKAM HAMLELERİ

ABD, kontrolünden çıkanlara karşı acımasızdır. Kim kendi yörüngesinden çıkıp rakipleriyle diyaloğa girerse üstüne gider. Tipik mafya yöntemlerini devreye sokar. Diğer ülkelere de gözdağı vermek amacıyla hareket eder.

Şimdi AKP için de bu kural devrede.

Daha önce birlikte yaptıkları işleri önüne koyuyorlar. Bilerek izin verdikleri işler nedeniyle sopa sallıyorlar. Zarrab Davası, Suriye’de terör gruplarına destek soruşturması, kara para aklama, ... bunlardan birkaçı.

Reklamdan sonra devam ediyor 

AKP İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ Mİ?

Şu aralar siyasette de önemli gelişmeler var. Eskiden CHP’de gördüğümüz iç çatışma şu aralar AKP’de yaşanıyor. Sanki düğmeye basılmış gibi bir tartışma yaşanıyor.

AKP’de sıkıntı vardı. Erdoğan ve parti yöneticilerinin izlediği politikalar tıkanmıştı. Ekonomik kriz, dış politikanın iflası, parti yöneticilerindeki zengin olma sevdası, ihale kavgaları, ... ciddi rahatsızlığa yol açmıştı.

Birileri partideki bu durumdan vazife çıkarmış gibi.

YANDAŞLARDA BAŞLAYAN TARTIŞMA

AKP’deki normal yıpranma ayrı. Partide birçok kişi bunun farkında. Ama bunların dışında bir de “AKP’nin kontrolden çıkması” ile başlayan bir hareketlilik var.

Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’na yakın olarak tanınan isimlerin yazıları tartışılıyor. Karar gazetesi Hakan Albayrak’ın “Gittikçe yükselen bir tepki var. Bu tepki şimdilik homurtu halinde ama ‘kuvveden fiile çıkması’ an meselesi” ifadeleri konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış sosyal medya üzerinden Albayrak’a yanıt verdi. “Hakan Albayrak’a ‘sen önden git bi bak bakalım’ demişler...” dedi. Bu çıkışın arkasında başkalarının olduğunu ima etti.

Akış, yanıt verirken Erdoğan’a danıştı mı belli değil. Ama anlamlı!

GERİLİM ARTIYOR

AKP’de gerilim artıyor. Birilerinin Erdoğan’ı birkaç cephede savaştırarak yıpratmak istediği anlaşılıyor. Erdoğan da izlediği gerilim politikasıyla buna çanak tutuyor.

Yandaş medyadaki yazarlar üzerinden başlayan tartışma için, “el ense çekişi”yorumu yapılıyor. Asıl güreşin daha başlamadığı, yakında başlayacağı vurgulanıyor.

AKP’deki sancı doğum sancısı mı bilemiyorum. Ama sancının giderek artacağı kesin gibi. Ne dersiniz; AKP için düğmeye basıldı mı?

 

ddetmiş ve Adalet Yürüyüşü’ne katılmamıştı.

BAŞKANLIK ADAYLIĞI HESAPLARI

Öte yandan Meclis’in artık eski etkisinde ve gücünde olmayacağını düşünen bazı parti yöneticileri ve milletvekillerinin belediye başkanlığına aday olma hesapları yaptığı öğrenildi. CHP adına TBMM Başkanvekilliği görevini yürüten Akif Hamzaçebi’nin İstanbul Büyükşehir Başkanlığı aday adayı olmak için görevinden ayrılacağı, grup başkanvekilliğine döneceği belirtildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat’ın adının yanı sıra eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın’ın da adı geçiyor. CHP Genel Başkan adaylarından Muharrem İnce’nin de adı, hem Ankara hem de İstanbul büyükşehir aday adayları arasında sayılırken, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök’ün de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığını düşündüğü ifade ediliyor

 

  • PAYLAŞ :
  • Yazdır
  • |
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us
Kalan karakter