Abdullah Ayan yazdı

2007 yılında 20 Dakikada Mersin' den Adana' ya sloganıyla başlayıp, birkaç vagon ilav ...

28.12.2017 16:10:00

2007 yılında 20 Dakikada Mersin' den Adana' ya sloganıyla başlayıp, birkaç vagon ilave edilmesi ardından 45 dakikalık yolculukla yetinilen hızlı tren projesinin 2010' da raflara kaldırılmasıyla noktalamıştım yazıyı.
Kaldığımız yerden sürdüreyim Mersin ve Adana' nın heyecanla izlediği ve akıbetini dört gözle beklediği macerayı…
Bu minvalde ilk olarak hızlısı bir yana normal trenin bile olmazsa olmaz şartı olan sinyalizasyon projesi geldi gündeme.
2012 yılında yaklaşık 130 milyon Avro  tutarında bir kaynakla Kayseri-Ulukışla-Yenice ve Mersin-Yenice-Adana-Toprakkale hatlarının uzaktan kumanda edilen yönetim sistemiyle elektronik sinyalizasyonu projesi ihale edildi.
Sinyalizasyon güvenli ve hızlı yolculuk için gerekliydi ama Mersin-Adana arasında günlük 30 sefer yapılmasına rağmen artan talebin karşılanmasında asıl dar boğaz iki hatlı olan güzergahın dört hatta çıkarılmasıydı.
Yıllardır bilinen ama bir türlü çözülemeyen sorunla ilgili beklenen adım nihayet 2013 sonlarında atılır.
T.C. Devlet Demiryolları İdaresi 14 Kasım 2013 tarihinde ihaleye çıkar.
Hedef 2014 başında işin başlatılıp kısa zamanda bitirilmesidir ancak klasikleşen süreçler bir kez daha yaşanır.
Önce ihalenin ertelendiği duyurulur. Hem de süresiz olarak…
O süresiz ertelenen ihalenin önce 8.7.2014 sonra 23.7.2014 tarihinde yapılacağı duyurulur ama her seferinde, itirazlar nedeniyle Kamu İhale Kurumunun şartları düzeltme uyarılarıyla süreç uzadıkça uzar.
Aynı gelişmeler 12.8.2014 olarak ilan edilen talep toplamada da gerçekleşir. İhale bir kez daha ve süresiz ertelenir.
Derken "Adana-Mersin istasyonları arasında mevcut hattın yanına 3. ve 4. hat ilave edilmesi yapım işi" diye tanımlanan ihalede 21 Ekim 2014 günü KİK' in uyarıları doğrultusunda yapılan düzeltmelerle açılan ihalede tekliflerin toplandığını açıklar Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü…
240 milyon (eski parayla 240 trilyon) tahmini bedelli ihaleyi 198 milyon 802 bin liralık teklifle Dalgıçlar- Nuhoğlu- Ulaşım İnşaat Ortak Girişimi' nin kazandığı duyurulur. Takvimler 2014 sonunu göstermektedir.
13 Ocak 2015 tarihinde sözleşme taraflarca imzalanır. 28 Ocak günü de yer teslimi yapılır. 67 km 159 metre uzunluğundaki projenin iş süresi 730 gün olarak belirlenir.
Yer teslimi ardından Girişim Grubu işe koyulur. Mersin-Adana hattının dört şeride çıkarılması yanında güzergahın asıl sorunu gecikmelere ve kazalarla doğan acılara yol açan 32 hemzemin geçitlerin durumudur.
Projeyle tüm hemzemin geçitlerin kapatılması, bunların yerine alt ve üst geçitler yapılması hedeflenmektedir. 
Dönemin Mersin Valisi Özdemir Çakacak21 Ocak 2016 günü Belediye Başkanları ve bürokratların da yer aldığı toplantıda projeyle ilgili açıklamalarda bulunur ve 45 dakika süren tren yolculuğunun yeni hatların tamamlanması ve hemzemin geçitlerin kapanmasıyla 30 dakikaya hatta daha da altına ineceği müjdesini verir.
Aynı toplantıda Yenice Lojistik Merkezinin birinci etabının tamamlandığı ve kullanıma hazır olduğu açıklanacaktır.
2016 Haziran ayında T.B.M.M komisyonunda "Yılan hikayesine dönen Adana-Mersin hızlı tren projesinin" durumunu soran bölge Milletvekillerine T.C.D.D Genel Müdürü "projenin %32' lik kısmının tamamlandığını ve yapım işinin sürmekte olduğu" bilgisini verir.
Aynı sorular 2017 Ocak ayında bu kez Ulaştırma Bakanlığı koltuğuna oturan Ahmet Arslan' a yöneltilir.
Mart 2017' de MHP Adana Milletvekili Prof. Mevlüt Karakaya' nın dillendirdiği "hızlı tren projesinde somut ilerleme olmadığı" şikayetlerini Bakan Arslan; "yapım işi 27 Ocak 2015 tarihinde başlamış olup, %45 fiziki ilerleme sağlanmıştır. Projenin alt ve üst yapısının tamamlanarak 2018' de bitirilmesi planlanmaktadır" diye cevaplandırır.
Sözleşme hükümlerine göre 4 Ocak 2018' de bitirilmesi gereken projenin başına beklenmedik işler de gelir zaman içinde…
Örneğin yeni hatların geçeceği güzergahlarda yer yer kamulaştırma sorunları çıkar. Derken Tarsus kamuoyunda kenti ortadan ikiye bölen tren hattının yer altına alınması talepleri seslendirilmeye başlanır.
Özellikle kamulaştırma sorunu öylesine ayak bağı olur ki, olaya Hükümet müdahale etmek zorunda kalır. 17 Mayıs 2017 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 2017/10069 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla "acele kamulaştırma" olarak tanımlanan olağanüstü yöntem devreye sokulur. Böylece normal prosedürde yıllar alan işlemlerin hızlı biçimde sonuçlanması hedeflenir.
Bölge halkının Mersin-Adana hızlı tren rüyasıyla yatıp kalkmasının üzerinden on yıl geçmiştir.
Onca Vali, genel müdür, bakan hatta başbakan eskiten projeyi hatırlamamızın sebebi; Mersin' e yeni atanan Vali Ali İhsan Su' nun gazeteciler eşliğinde projeyi yerinde denetlemesi ve verdiği bilgiler…
Vali Su' ya göre "%90' ı tamamlanan alt yapı çalışmaları yakında bitecek. Sonra sıra üst yapı çalışmalarına gelecek"
Üst yapı diye geçiştirdiğime bakmayın. Elektrifikasyon, rayların döşenmesi, sinyalizasyon ve yeni terminal binalarının yapımı var sırada.
Tabii bu işlerin yapılması için de öncelikle ihaleye çıkılması, o sürecin itirazsız, kazasız belasız atlatılması gibi ufak tefek! detayların tamamlanması ve hepsinden önemlisi kaynak ayrılması gerekiyor…
Bunca teferruatı okuyup, "iyi de Mutlu son ne zaman" dediğinizi duyar gibiyim.
"Sabırla koruk helva olurmuş" der atalar…
Sabredin, bakarsınız 2023' te proje tamamlanır ve yaşayanlar Mersin- Adana arasını 30 dakikada alır.
Tabii o arada, sürtünmesiz tüpler hayatımıza girip, bugünkü tüm teknolojileri tarihe gömmezse…

 


  • PAYLAŞ :
  • Yazdır
  • |
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us
Kalan karakter