KOCAMAZ Yine Yanlış Yolda…

Küçük çarşı yıkıldıktan sonra herkes sonucunu merak ediyordu. Ve sonunda Büyükşehir ...

25.5.2018 13:08:00

Küçük çarşı yıkıldıktan sonra herkes sonucunu merak ediyordu. Ve sonunda Büyükşehir Belediye başkanı Burhanettin kocamaz kararını verdi.

 

Çok katlı bir yapı kondurulacak o güzelim alana.

 

Hiç kimseye danışmadan kent dinamiklerine sormadan, mesleki odalardan görüş isteme tenezzülünde bulunmadan kazmayı vurdu bile.

 

Geçmiş dönemlerin duyarsızlığıyla ucube binaların oturtulduğu kent merkezine, bir yapı daha oturtulmaya çalışılıyor.

 

Allah aşkına böyle bir meydan yaratılmışken, nasıl olurda yine nefes borularını kapatacak bir çalışma başlatılır.

 

Eğer Büyükşehir belediyesi bu alanı kamulaştıramıyorsa belediye ye kilit vurması daha doğru olur. Hayfavilerin arsasının değeri tespit edilir, yapılan görüşmeler sonuç vermiyorsa hızlı kamulaştırmayla süreç başlatılır.

 

Bu alana ise uygun bir projelendirme sonunda ihtiyaçlarda göz önünde tutularak 3 katlı yeraltı otoparkı yapılır ve üstünde Tevfik Sırrı Gür lisesi bahçesi, Atatürk evi, Çankaya çay bahçesi, cumhuriyet meydanı ve Atatürk parkıyla bir bütünlük oluşturabilecek bir meydan düzenlemesi yapılabilir.

 

Zaten “Gülümseyen Mersin” projesi böyle değilmiydi?

 

Bunu görmeyen ya da uygulamayan bir belediye yönetiminin neye hizmet ettiğini çok merak ediyorum.

 

Nasıl bir öngörüsüzlüktür. Nasıl bir belediyecilik anlayışıdır. Gerçekten anlamak çok zor.

Bir kentin katledilişinin resmidir bu çalışma adeta.

 

Bir kentin ilgili meslek odalarının görüşü alınmadan kent biliminden, estetik ve tasarımından yoksun bir anlayışın ayak izleridir bu çalışma.

 

Kentin merkezinde bir meydan bile çok görüldü. Sonra niye bu eğreti koca binalar kenti soluksuz bıraktı diye hayıflanırız. Ne zaman kim yaptı deriz.

 

İşte şimdi Atatürk evinin yanı başında küçük çarşının yerine 6-7 katlı bir bina yapılıyor. Tabelasında da “Gençlik Merkezi” yazıyor. Otoparkı olmayan, nefes alamayan bir merkezde “Gençlik Merkezi”. Adı öyle ama, sanı ne olacak pek bilinmiyor.

 

Çok önemli bir fırsat doğmuştu. Yorgun ve yıpranmış küçük çarşının yıkımı doğru bir karardı. Bu doğru kararı yanlış bir kararla sonlandırmak gerçekten akıl alacak gibi değil. 25 yıldır bu kentte bir tek otopark yapılmadı. Şehir merkezinde trafik sorunu had safhada.

 

Böyle bir ortamda alan açma ihtiyacı varken, alan kapama hangi mantığa hangi görüşe sığar. Kentsel tasarım bunun neresinde, kent bilimi bunun neresinde. “Ben yıkarım ben yaparım kimseyi ilgilendirmez” anlayışıyla mı yapılıyor bu tahribat.

 

Sayın Kocamaz her işinizde bir “pot” kırdınız. Sahil düzenlemesindeki “Boz-yap” la oluşturduğunuz betonlaşma, eksikliklerini gidererek hizmet vermesini sağlayabileceğiniz deniz parkını yıkarak yarattığınız kamu zararı, 5 yıla yakın bir süredir atıl durumda tuttuğunuz eski otogar alanının çevre esnafa verdiği zarar, 5 binlik mevzi plandaki beceriksizliğiniz ortadayken söyleyecek bir şey bulamıyorum.

 

İhtirasla, ben bilirim anlayışıyla, kent STK’ları ve mesleki odalardan kaçarak kent yönetilmez. Verdiğiniz bütün emeklerde boşa gider. Kent halkının istemediği, kentsel tasarıma aykırı çalışmalarda istediğiniz kadar çalışın bir sonuç vermez ve kimse görmez.

 

Sonunda döneminiz bittiğinde de çok iyi anılmayabilirsiniz.

 

Bu kentte yaşayan bir yurttaş olarak eksik yapılan işlerin doğruya evrilmesini konu etmek benim görevim.

 

BEDRETTİN GÜNDEŞ

 

  • PAYLAŞ :
  • Yazdır
  • |
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us
Kalan karakter

betoncu zihniyet - 28.5.2018 08:52:00
Şaşılacak bir şey yok. MHP geldiği noktada AKP hayranı oldu. Bu işleri de büyük abisi AKP nasıl yapıyorsa öyle yapmaya gayret ediyor. Büyük abisi ülke genelinde betoncu ve ülkenin her santimetrekaresinin içine ediyor, bunlar da yerel de aynı şeyi yapıyor. Parayı betona göm! Her taraf gri renkli beton olsun. Betondan kazanılan paranın hesabı kitabı diğerlerine göre nasılsa daha görünmez ve daha zor. AKP Taksim Meydanını gri betona boğar ve ağaçları keser sonra da dalga geçer gibi eleştiri alınca saksıda çiçekler koyar. Kocamaz da önce Yoğurt Pazarı sonra Çankaya çay bahçesi ardından Adnan Menderes Bulvarı gibi yerleri betona boğdu. Yalakalık olsun diye her tür estetikten yoksun anıtlar dikti. AKP ülke genelinde betondan para kazanmayı keşfetti ve ülkeyi iflasa sürükledi. Kocamaz ise bu vizyonsuzluğuyla, iş bilmezliğiyle yerel de aynı şeyleri yapıp kervanı yürütme derdinde. Sayesinde Macit Özcan bile profesör gibi kaldı yanında! Köy belediyesi yönetemeyecek adam koca şehri yönetiyor!
osman uysal - 26.5.2018 09:32:00
Çok teşekkür ederim Bedrettin Bey, düşüncelerimize tercüman olmuşsunuz. Hizmet adına kenti iyice betonlaştıran, yap boz projelerle belediye kaynaklarını heba eden başkana nihayet bir eleştiri geldi. Hep CHP İl Başkanından bu ve buna benzer itirazlar bekledim. Ama olmadı. Genel politika çok önemli, ama biz Mersin'de yaşıyoruz. Genelle uğraşırsak yereli kaybedersek sonumuz çok kötü olur. Bizi Ankara bile kurtaramaz. Bu nedenle kalan 8-10 ayda Mersin ile çalışma yapılması gerekir....