SEÇİM SONRASI MHP Doğu oylarını artırırken HDP’de azalma var

Bir seçim dönemini daha atlattık. Öncelikli olarak şunu söylemek gerekir ki; sonuçla ...

28.06.2018 11:45:00

Bir seçim dönemini daha atlattık. Öncelikli olarak şunu söylemek gerekir ki; sonuçlar ülkemize hayırlı olsun.

Sevinenler, üzülenler, hayal kırıklığına uğrayanlar, coşku yaşayanlar, suçlu arayanlar, doğru ya da yanlış birçok komplo teorisi vs. Her seçim sonrası yaşanan şeyleri bir kere daha gördük ve görmeye de devam ediyoruz.

Bu seçimin ilginç sonuçları da oldu. Mesela, insanlar, AKP ve MHP'yi aynı çatı gibi düşündükleri için çok farkında değil ama AKP'yi tek başına düşündüğümüzde çok ciddi bir oy kaybetti. 1 Kasım seçimlerine göre 3 milyona yakın bir düşüş var. Milletvekilliği açısından da artık meclisin yarısından azlar ve MHP'ye daha da bağımlı hale geldiler. MHP kendi öz seçmeninin hepsine olmasa da ciddi bir çoğunluğuna yeniden ulaştı ve İyi Parti'den dolayı düşüş beklenirken miting yapmadan oylarını yükseltti.

Daha da ilginci MHP doğu ve güneydoğuda oylarını yükseltirken, HDP de tam tersi doğu ve güneydoğu harici yerlerdeki oylarını yükseltti. HDP oylarındaki artışı belki bir nebze stratejik oylara bağlayabiliriz tabii ama MHP'nin doğu ve güneydoğudaki, hem de hiç miting dahi yapmadan oy artışının sosyolojik olarak incelenmesi gerekir. İyi Parti ilk seçiminden hiç de azımsanmayacak bir oyla çıktı. Eğer dağılmazlarsa, daha hazır girecekleri bir seçimde daha farklı bir sonuç alabilirler.

 

CHP'ye gelince; yeni bir doğal lider kazandı. Belki de partililerin bir kısmı bunu uzunca bir süredir bekliyordu. Muharrem İnce. Kendisinin de kabul ettiği gibi seçim gecesi bir takım hatalar yapıp ona güvenenleri biraz hayal kırıklığına uğratsa da sonrasında yaptığı açıklamalarla, en azından büyük bölümünün gönlünü yeniden kazandı. Naçizane fikrim; Muharrem İnce'nin, CHP genel başkanlığı gibi 5 sene sonraki seçimlere kadar pasif bir göreve gelmesindense 9 ay sonra yapılacak yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne hazırlanmak olmalı. İstanbul, ülkenin en büyük ve en önemli seçim bölgesi. Kazanırsa hem partiyi ayağa kaldırmış olur hem de orada yapacaklarıyla kendisini kanıtlamış olur ve ilk genel seçimlerde farklı bir tablo ortaya çıkar. Bence bunu değerlendirmeli.

 

Yanı sıra, şimdi bir kısım partililer Kemal Kılıçdaroğlu'nun istifasını istiyor. Öyle ya kaybın bir sorumlusu olmalıydı. Elbette doğal olarak partinin başındaki kişi hedefte. Görünen o ki; partide bir değişim olması mutlak gerekli. Ancak bunun gerekliliği bana göre Kılıçdaroğlu'nun başarısızlığı değil, öyle bir karalama ve kötüleme kampanyası var ki, bundan sonraki süreçte Kılıçdaroğlu ağzıyla kuş tutsa bundan daha başarılı olamaz. Hatta oy kaybeder. Çünkü parti tabanındaki bir kesim de bu karalama ve kötüleme kampanyasının içindeler. Daha önceki yazılarımda da belirtmiştim, CHP diğer partiler gibi değildir. İddia ediyorum, bu seçimde, değil Muharrem İnce, Atatürk'ü mezardan çıkarıp seçime soksaydınız da, insanların algısındaki CHP'den dolayı "bugün için" %35'i geçemezdi. Bu söylediğim bugün için geçerli. Gelecekte bu algı yıkılabilir mi, elbette yıkılabilir. Ancak varmak istediğim nokta, bu seçim sonucu, özellikle milletvekili listelerindeki hatalara rağmen, sadece, ne CHP, ne Kılıçdaroğlu ne de İnce'nin başarısızlığı değildir. Bunu söylemek her birine haksızlık olur. Birilerinin istifasını isterken, illa bağır-çağır ya da kötüleyerek yapılmak zorunda değildir. Herkes öfkeli ve bu öfkesini çıkaracak bir suçlu arıyor ama CHP gibi partilerin örf ve adetleri vardır. Telafisi mümkün olmayan yaralar açmak kimseye fayda getirmez. Şunu da söylemek gerekir; Eren Erdem gibi listelere giremeyen bir kesim, kampanya döneminde CHP'nin başarısı için tek kelime etmedikleri gibi ellerini ovuşturarak partinin başarısızlığını bekliyorlardı. Seçim sonrası ilk cümleleri istifa, değişim vs oldu. Eğer CHP'de bir değişim olacaksa -ki olmalı- ve bu değişim de bu kişilere yarayacaksa, vay CHP'nin haline... Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

Saygılar.

 

  • PAYLAŞ :
  • Yazdır
  • |
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us
Kalan karakter