YEŞİLBOĞAZ: “MERSİN’DE KABOTAJIN İLK SAHİPLERİ KİREMİTHANE GENÇLERİDİR”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı y ...

30.6.2018 12:42:00

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı yayımladığı yazılı mesajla kutladı. Mersin için Kabotaj Bayramı’nın ayrı bir önemi olduğunu vurgulayan Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz,“Kiremithane Mahallesinin deniz emekçisi gençleri, eğitimini almadan denizciliğin gelişmesinde çok önemli rol oynamışlardır. Denizcilikte gelişime geç adım atan Mersin’de, denizcilik eğitimi 1988 yılında verilmeye başlanmıştır.Kentin dinamiklerinden deniz ekonomisinin gelişmesini bekliyoruz” dedi.

 

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın ulusal kurtuluş ve bağımsızlık savaşımızın, denizlerimizdeki zaferimizin ve bağımsızlık sembolümüzün olduğunu vurgulayan Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “1 Temmuz 1926’da Kabotaj Kanunu ile birlikte kapitülasyonlar kaldırılarak denizlerde ve limanlarda yabancı gemilere tanınan ayrıcalığa son verilerek,kabotaj hakkı Türk gemilerine verilmiştir. Böylecevatandaşlarımız kendi deniz ve limanlarımızda yük ve yolcu taşıma hakkını elde etmiştir. Kabotaj Kanunu denizciliğimizin gelişip büyümesinde büyük rol oynamıştır” diye konuştu.

“TÜRK DENİZ KUVVETLERİ BAHRİYESİNİN SEÇKİN MEHMETÇİKLERİ KİREMİTHANE GENÇLERİDİR”

Kabotaj Bayramı’nın tarihin çok eski dönemlerinden günümüze kadar, bir deniz ve liman kenti olan Mersin için ayrı bir önemi olduğunu ifade eden Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “1Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, 1960’lı yıllarından günümüze kadar Mersin’in Kiremithane Mahallesi için özel bir gündür. Tarihin eski dönemlerinde deniz emekçileri olan Kiremithane Mahallesi gençleri;gemici, kayık imalatçısı ve onarıcısı, römorkör, kaptan, makinist ve balık ağları onarım ustası olarak çalışıyorlardı. Mersin’de henüz liman yokken iskelelerde, açıktaki vapurlar arasında yolcu ve yük taşıyan römorkların ve mavnaların mürettebatı Kiremithane gençleridir, ustalarıdır.Türk Deniz Kuvvetleri Bahriye’sinin seçkin Mehmetçikleri Kiremithane gençleridir. Kısacası Kiremithane Mahallesi’nde deniz emekçiliği babadan oğula geçiyordu. Bu mahallenin deniz emekçilerinin torunlarına, Çamlıbel’de bulunan Mersin Amatör Balıkçılar Derneği’nde rastlayabilirsiniz.

Kiremithane'nin deniz emekçileri ve gençleri 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren ve ‘Türkiye limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk-römorkaj hizmetleri, Türk vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerce yapılır’ ilkesinin Mersin'de ilk ve en önemli sahipleridirler. 1934 yılında çıkan Soyadı Kanunu’na göre Kiremithane deniz emekçileri ve gençleri;  ‘Denizoğlu’,‘Deniziçi’,‘Denizaltı’,‘Denizüstü’,‘Yelkenaç’, ’Yelken’, Kürek’,‘Karadeniz’,‘Denizmen’ ve buna benzer denizle ilgili soyadlarını seçmişlerdir.

Kabotaj hakkının Türk gemilerine verilmesinin heyecanını ve sevincini yaşayan Kiremithane geçleri için Kabotaj Bayramı’nın bu nedenle özel bir anlamı vardır. Geçmişten bugüne de Kabotaj Bayramı’nı çok özel kutlamaktadırlar. 1960'lı yıllardan günümüzekadar her 1 Temmuz öncesi Mersin 'de şimdilerde eski Adliye Binası önündeki kalafathanede iki mavna yeniden onarılır,boyanır,Türk bayraklarımızla gelin arabası gibisüslenir ve römork tarafından çekilerek Kiremithane’nin sahil tarafına demirlenir. Her 1 Temmuz gecesi spor yarışmalarına mekân olmuş mavnalar meşalelerle süslenir,içinde davul zurna eşliğinde halaylar çekilir ve mavnalar geldikleri yere emanet edilir.Günümüzde protokol tarafından, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle düzenlenen etkinliklerdeki o yarışmacılar, Kiremithane Mahallesi deniz emekçilerinin çocuklarıdır.

MERSİN’DE 108 YIL SONRA DENİZCİLİK EĞİTİMİ

Denizciliğe gönül vermiş Kiremithane Mahallesi gençlerinin, Mersin’de henüz hiçbir denizcilik eğitimi dahi almadan, o günün koşullarına göre büyük başarılar gerçekleştirdiğini söyleyen Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Mersin'de 1880'li yıllardan itibaren iskeleler vardıama buraya eğitimli emekçiler yetiştirilmesi 108 yıl sonra, 1988 yılında Endüstri Meslek Lisesi'ne bağlı ‘Gemi Makineleri İşletme Bölümü’ nün açılması ile başlamıştır.Mersin Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nin 2012 yılında açılması ile devam etmiştir. Mersin'de ayrıca 1995 yılında Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi (Sonradan Deniz Ticaret Odası Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi ) ve 2007 yılında Mersin Üniversitesi’nde Denizcilik Meslek Yüksek Okulu açılmıştır. Şimdilerde ise Özel Deniz Koleji açılmıştır.30 yıldan bu yana Mersin Orta ve Yüksek Öğretim kurumları ‘Mektepli Deniz Emekçisi’ yetiştirmektedirler” dedi.

“MERSİN DENİZCİLİKTE GELİŞİME GEÇ ADIM ATTI”

Mersin’de Denizcilik alanında gelişime geç adım atıldığını belirten Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Mersin’de iş,ekonomi ve spordünyası,üniversiteler, kurumlar, sivil toplum örgütleri, kentimizde denizimizin önemini daha iyi kavramalı, denizcilik sektörünü geliştirmek için daha etkin çalışmalar gerçekleştirmelidir. Mersinli deniz sporcuları, deniz bilimleri araştırmacıları, deniz arkeologları yetişmesini, ayrıca çağdaş bir balıkçı barınağını ve balık halini, denizlerimizin daha temiz olmasını, mavi bayraklı plaj sayımızın daha da artmasını ve deniz ekonomisinin gelişmesini bekliyoruz.

Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere,ülkemizde Türk denizciliğinde emeği geçenlerive kentimizde denizciliğin gelişmesinde büyük rol oynayan Kiremithane deniz emekçilerinisaygıyla ve rahmetle anıyor, bütün vatandaşlarımızın ve denizcilerimizin 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyorum”şeklinde konuştu.

 

  • PAYLAŞ :
  • Yazdır
  • |
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us
Kalan karakter