SİLİFKE DE ATATÜRK KÖPRÜSÜ

“Eğri gider büğrü gider Silifke ‘ye doğru gider. “ Çocukluğumuzda bize bilmece s ...

7.11.2018 13:12:00

“Eğri gider büğrü gider Silifke ‘ye doğru gider. “

Çocukluğumuzda bize bilmece sorarlardı. Bilmecenin de birisi buydu. Yanıtı “ GÖKSU “ nehri.

 

Toros dağlarından çıkan sular, eğriler çizer, vadileri yarar sonra da Akdeniz’e ulaşır. Göksu nehri üstünde asırlardır uygarlıklar yaşamış. Özellikle Selefkos döneminde büyük bir kent olmuş. o dönemden bize kalan en büyük yapıt  tarihi taş köprü. 1960 yılların başında tanış olduk. İlk okul 3. Sınıfı Gazi Paşa ilkokulunda okudum.  Say mahallesinden o poyrazlı günlerde çıkıyorduk, koştura, koştura okula gidiyorduk. Köprüden geçmek zor. Ama onun üzerinde bulunan taş duvarın eteğinden geçiyorduk.

 

Taş köprünün önünde bir su değirmeni vardı. Ova köylerinden eşek, katırlar ile buğday , arpa seklemleri gelir, ara bağlantı yolu dar olduğundan, köprünün üstünde indirilir. Elleme yapılarak değirmene taşınırdı. Değirmenin sesi, su sesine karışır, kulaklarımızı yalardı. Özellikle eve dönerken durur, onları izlerdim.

 

Tarihi köprü yaklaşık 2000 yıldır hizmet veriyor. Adıyaman da benzeri köprü oktan emekli olmuş. yeni köprü yapılmış, tarihi köprü gezginlerin görgelerine hizmet ediyor. Aynı dönemde yapılmış, planları çok benziyor. Kenar korkulukları  aynı duruyor.

 

İlk okul bitti, orta okula başladık.  Bir den bire baktık değirmen kayboluverdi. Suçu büyüktü. Silifke yi sel alıyordu ya, bütün kabahat ona bulundu.  Yıkılsın dediler. Yıkıldı. Sonra yan tarafta Göksu Oteli, lokantası vardı. Güzel sohbetler yapılırdı. İşletmecisi Selahattin Özkürkçü zevkle hizmet ederdi. Sazlar, kemanlar , gırnatalar çalınırdı.  Yaz günleri pencereler açılır, o Göksu nun sularının akışı dinlenirdi.

 

Bir sabah baktık, orayı da sel almış. Köprü ayaklarına dökülen taşlar ile suyun akışı değiştirilmişti. Geldi sular aldı gitti.

 

1970 yıllara gelmiştik. Sonra karar verdiler bu köprü dar geliyor. trafiğe kapatıldı. Üzerine tahta bir köprü yapıldı. İnşaat devam ederken bizler o köprüden geçtik. Akşamları geliyorduk. Oturup hayaller kuruyorduk. O günlerde Drina Köprüsü romanını okumuştuk. Arkadaşımız Ali Bodur getirmişti. Ayaklarımızı aşağıya uzatıyorduk. Sonra akan suya kendimizi kaptırıyorduk. Sanki biz gidiyorduk. İşte o köprü üstünde bir yazar doğdu.  Ali Bodur roman yazmaya , Ali Yüksel resim yapmaya başladı.  

 

Kenarlardaki taş duvarlar yıkıldı, demirler döşendi. Yol genişlemişti. Genişleyen bölümden yayalar geçsin dediler. Demir korkulukları da yapıverdiler. Artık kış günleri poyrazlı günlerde geçmek ölümdü. Şapkalar elimizde geçiyorduk. Bir suya düşerse, Çolak Müdürden çekeceğimiz var. (Vecihi Timuroğlu )

 

Köprünün üstünden geldik geçtik. Yıllar çok çabuk geçti. 2014 geldiğimizde köprü yine gündeme geldi.

Artık kocamıştı. Görülmeye başladı. Bir Adıyamanlılar kadar olmadık.  Yanına bir köprü yapıp, yaya köprüsü yapamadık dediler. Uzmanlar karar verdi. Hep birlikte yola koyuldular. Belediye yeni bir köprü yapacaktı. Hükümet de tarihi taş köprüyü restore edecekti. Hem de 1960 lıara döndürecekti. Hem de değirmen li olsun dediler.

 

El ele, temeller atıldı. Sonra ne oldu bilmiyoruz. Yollar ayrıldı. Köprü sağlamdı.  Yeni köprü de nerden çıktı dediler. Aradan dört yıl geçti. Dördüncü köprü bitti. Trafiğe açılacak. Kızılca kıyamet kopuverdi.

Açamazsın. 

 

Geçen ay dı verilen ATATÜRK köprüsü 29 EKİM de olacaktı. Ama o günlerde ilimizde iki şehit vardı. Birisi de yeşil ovacıktan. 6 kasıma kaldı.  Dün akşam Göksu parkında; Saygı duruşu İstiklal Marşı ve Silifke Belediyesi Halk Oyunları Grubunun oyunları ile başlayan etkinlik,  Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut  ve Mersin Büyükşehir Belediyesi yetkilileri , belediye meclis üyeleri , açılışa katılan binlerce halkın huzurunda  4. Köprünün açılışını  yaptılar.

 

Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut :  2014 ten bu yana gelişmeleri belgeleri ile sundu.

Yeni bir köprünün gerekliliğini, özellikle köprünün 1988 yılında bir imar planı ile ortaya konduğunu, bu işin kendilerine nasip olduğunu belirtti.

 

Daha sonra sanatçı Göksel sahne aldı. Özellikle gençler coşkunca eğlendiler. Artık Yeni Köprü hazırdı. Tarihi Taş Köprü inşaata hazır. Ne zaman istiyorlarsa yapılabilir.

Ama bir istediğimiz var. Köprünün önüne değirmenimizi istiyoruz.

 

Dördüncü Köprü , ATATÜRK KÖPRÜSÜ Silifke ye yöreye hayırlı olsun. Emeği geçenlerin HAK HİZMETLERİNİ kabul etsin.

 

Not : Fotoğrafları için dostumuz Derviş Korkut’a teşekkürler.

 

  • PAYLAŞ :
  • Yazdır
  • |
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us
Kalan karakter