Yerel seçimlere doğru Mersin….

Aylardır aynı soruya muhatap olmaktayım… Mersin Büyükşehir seçimleri ne olur? K ...

13.9.2018 11:24:00

Aylardır aynı soruya muhatap olmaktayım…

Mersin Büyükşehir seçimleri ne olur?

Koltuğa kim oturur?

Yıllarca genel, yerel seçim öncesi ve sonrasında sayısını kendisinin bile unuttuğu tümü de sayısal veriye dayalı makaleye imza atan birinin bu tür sorularla karşılaşması doğal..

Tümünü "henüz erken" diye savuşturmam da…

Nihayet 24 saatin bu topraklarda özellikle de siyaset için çok uzun bir zaman olduğunu deneyimlerle ve yaşayarak gören biriyim.

Şu son yarım güne sığan gelişmelere bakılırsa, haksız da sayılmam.

Neler olduğuna bakalım;

MHP elinde tuttuğu ve gerçekten çok önem verdiği Adana Büyükşehir Belediyesinde mevcut başkan Sözlü ile devam kararını geçen hafta aldığında tüm gözler Mersin' e çevrilmişti.

Ve genel kanı şu an koltukta oturan Kocamaz' ın bir dönem daha devam edeceği yönündeydi.

Oysa öyle olmadı…

Bahçeli, her ne kadar kamuoyunun büyük kesimine sürpriz olsa da, Kocamaz' ı silip, yerine Toroslar Belediye Başkanlığını üç dönemdir sürdüren Hamit Tuna' yı aday olarak işaret etti.

Genel olarak sürpriz sayılan gelişme, aslında olayları ve olayların içindeki isimleri dikkatli biçimde takip edenler açısından hiç te şaşırtıcı değil.

Değil çünkü aylardır izlenen tablo bugün gelinen sürecin Kocamaz açısından sancılı ip uçlarıyla dolu…

Örneğin Kocamaz' ın bir süredir sosyal medya paylaşımlarındaki satır aralarına yansıyan cümleler genel ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde kader birliği yapmış ve kurdukları ittifakı bugün de tavizsiz sürdüren ortakların çizgisinden çok daha farklı şeyler anlatmaktaydı…

 AKP' ye karşı en küçük bir kaş çatmaya yol açmayacak kadar dikkatli üslup kullanan MHP lideri Bahçeli' nin tavrına karşı partisinin Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı hayli uzun sosyal medya paylaşımının bir yerinde şöyle diyordu:

"(…) Devlette şu an hiçbir resmi görevi olmamasına rağmen hala resmi görevdeymiş gibi, halkın gözünün içine baka baka Devletin gücü, Devletin araçları ve Devletin memurları ile siyaset yapanlar unutmayın ki bu halk her şeyin farkında. (…)"

'Devlette şu an resmi görevi olmamasına rağmen resmi görevdeymiş gibi, devletin araçları ve memurlarıyla siyaset yapanlar' diye isim vermese de yaptığı tanıma kaç kişi uyardı ki?

Belli ki, AKP çatısı altında olmayan hiç kimse 'devletin memurlarını ve araçlarını arkasına alarak siyaset yapıyor' diye eleştirilmeyeceğine göre, Kocamaz' ın muhatabı da olsa olsa o tanıma uyan üstelik Mersin'e ağırlığını koyabilecek ve devletin araçlarıyla, memurlarını arkasına alabilecek' çapta biri olmalıydı…

Yukarıdaki dozu yüksek eleştiriye 'ne var bunda?' diyenler çıkabilir…

Ama Kocamaz gibi 25 yıla yaklaşan Belediye Başkanlığı ve ondan da uzun siyasi deneyimi olan biri tarafından üstelik aday belirleme sürecine girilmişken, yerel seçimlerde oy desteği hayati önem taşıyan bir kesimin temsilcilerine bu tarz cümlelerle yüklenmek en hafif deyimle ilginçti…

Olan oldu ve son tahlilde yerel seçimler öncesi Mersin siyaset sahnesinde artık Kocamaz yok…

Kocamaz artık yok ta, onun üstünü çizip yerine Tuna' yı gösteren Bahçeli liderliğindeki MHP' nin Mersin Büyükşehir Belediyesi seçimlerini kazanma şansı var mı?

2014 yerel seçimlerinde %32 oy alıp birinci çıktığı il geneli oy değişimine bakıldığında yıldan yıla eriyen ve 24 Haziran 2018 seçimlerinde 20 puanlık kayıpla, 5. parti durumuna düşerek dibe vuran bir MHP' nin toparlanması, aday ister Tuna, ister başka bir isimle girilecek Büyükşehir Belediyesini son seçime de yansıyan oranlara bakılırsa kazanması çok zor…

Yerel seçimlerin farklı özellikleri de olsa, bugünkü tabloyla MHP' li adayın ipi göğüsleme şansı ancak AKP desteğiyle yükselebilir.

İster istemez akıllara "iyi de %28 alan AK Parti neden %12 almış MHP' yi desteklesin ki?" sorusu gelir ve çok ta yerinde bir sorudur…

Kaldı ki, Mersin gibi Türkiye' nin hiçbir yerine benzemeyen karmaşık siyasi denklemlere sahip bir kentte mesele AKP-MHP arasında kurulacak ve işlerliği tartışmalı bir denklemin işlemesiyle de bitmiyor…

Sağ cephe açısından bakıldığında MHP' nin Mersin oylarının neredeyse yarısını alan ve son seçimde MHP' nin önüne geçen İyi Parti gerçeği ve bu partinin yerel seçimlerde ne yapacağı daha bir önem kazanıyor.

Tabii karşı cephede de %17 oranına ulaşan HDP var…

HDP örneğin Akdeniz ve belki Toroslar ilçe belediyeleri karşılığında Büyükşehir' de CHP' yi desteklerse -ki bu akla siyasi hesaplara en yakın olasılık gibi duruyor- tüm denklemi yeni baştan gözden geçirmek gerekecek…

Mersin' i doğru tahlil bununla da bitmiyor…

Örneğin bugüne kadar tüm seçimlerde AKP' ye oy vermiş muhafazakar Kürtler, AKP' nin İstanbul, Ankara desteği karşılığı Mersin' de MHP kazansın diye zayıf aday çıkarması halinde MHP' li adayın Büyükşehir Belediye Başkanı olması için sandığa gider mi?

Sandığa giderse ona oy verir mi?

Bu ve benzeri siyasi varyasyonları ele almayı, gelişmeler ışığında ortaya çıkacak yeni tabloları okumayı sürdüreceğiz…

 

AKP

CHP

MHP

HDP

İYİ P

2014 yerel

28

28,3

32

9,6

-

7.6.2015 MV

26,4

28,7

24,5

17,9

 

1.11.2015 MV

31,7

30,1

21

15

 

24.6.2018 MV

28,6

26,8

12,8

16,9

13,6

 

  • PAYLAŞ :
  • Yazdır
  • |
  • Google
  • |
  • |
  • |
  • Digg
  • |
  • Del.icio.us
Kalan karakter