MERSİNLİLER 4 GÜN BOYUNCA EDEBİYATA DOYDU

MERSİNLİLER 4 GÜN BOYUNCA EDEBİYATA DOYDU

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 2. kez düzenlenen Uluslararası Edebiyat Festivali, katılımcıların yoğun ilgisiyle sona erdi. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde 4 gün boyunca süren festivalde yazar ve şairler; atölyeler, paneller, söyleşiler, okumalar, konferanslar ve edebi deneyimlerle edebiyatseverlerle bir araya geldi. Fransa’nın konuk ülke olarak yer aldığı festival bu yıl ‘Yenileşmeler’ teması […]

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 2. kez düzenlenen Uluslararası Edebiyat Festivali, katılımcıların yoğun ilgisiyle sona erdi. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde 4 gün boyunca süren festivalde yazar ve şairler; atölyeler, paneller, söyleşiler, okumalar, konferanslar ve edebi deneyimlerle edebiyatseverlerle bir araya geldi. Fransa’nın konuk ülke olarak yer aldığı festival bu yıl ‘Yenileşmeler’ teması ile gerçekleştirildi.

 

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı organizasyonunda bu yıl 2.’si düzenlenen Uluslararası Edebiyat Festivali, katılımcıların yoğun ilgisiyle sona erdi. 4 gün boyunca atölyeler, paneller, söyleşiler, okumalar, konferanslar ve edebi deneyimlerle edebiyatseverleri bir araya getiren festival, son gün programı ile de katılımcılardan tam not aldı. Sevdiği yazarlarla buluşan katılımcılar ise, yazarlara kitaplarını imzalatma fırsatı buldu. Fransa’nın konuk ülke olarak yer aldığı festival bu yıl ‘Yenileşmeler’ teması ile gerçekleştirildi.

 

Edebiyat Festivali’nin son günü, edebiyat eleştirmeni A. Ömer Türkeş’in atölye çalışmasıyla başladı. ‘Edebi Eleştiri Yazmak’ konu başlığı ile katılımcılarla buluşan Türkeş, eleştiri ve eleştirmenlik üzerine önemli bilgiler paylaştı. Festivalin edebi deneyimler bölümünde ise Şair Ahmet Telli sanatseverlerle buluştu. ‘Hecelerken Ömrümü’ başlığında Mersinli şairler ve edebiyatseverlerle buluşan Telli, şiirler üzerinden kısa çözümlemeler yaptı.

 

‘Şimdi Edebiyatın Yeri ve Zamanı mı?’ konu başlığı ile sevenleriyle buluşan yazar Hakan Bıçakçı, keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşi sonunda kitaplarına ve edebiyata dair soruları yanıtlayan Bıçakçı, yoğun ilgi gördü. Bıçakçı, ardından okurlarıyla buluşarak imza verdi. Festivale İzmir’den gelen şair Müesser Kılıç da şiirlerini katılımcılarla paylaştı. Katılımcılardan gelen soruları da yanıtlayan Kılıç, şiirlerinin ana temasını oluşturan konular üzerine bilgiler paylaştı.

 

‘Deri Değiştirmek’ konu başlığı ile Mersin’de sevenleriyle buluşan bir diğer isim de yazar Aslı Tohumcu oldu. Yazar olma üzerine yaşamından anekdotlar paylaşan Tohumcu; kitaplarında yer alan konuların çıkış noktalarını anlatarak, katılımcıların sorularını yanıtladı. Festivale Kıbrıs’tan katılan şair Ümit İnatçı, çalışmaları üzerine önemli bilgiler paylaşarak edebiyatseverlerin ilgisini çekti. Şiirlerinden bazılarını da okuyan İnatçı, festival sayesinde insanların şiirle buluşmasının kolaylaştığını kaydetti.

 

Edebiyatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği bir diğer isim de yazar Ayfer Tunç oldu. ‘Hayat Sanattan Büyüktür’ isimli söyleşisiyle sevenleriyle bir araya gelen Tunç, hayat ve sanatın ilişkisini anlattı. Katılımcıların, romanlarındaki karakterlerle ilgili sorularını yanıtlayan Tunç’un söyleşisi, en beğenilen söyleşilerden biri oldu. Festivalin kapanışı ise ‘Şiirde olmak, Şiirle olmak’ paneliyle yapıldı. Moderatörlüğünü Baha Sadık Akıner’in yaptığı panelde Mersinli şairlerden Erdal Dalgıç, Saniye Kısakürek ve Nazif Nayır, şiirlerini ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

 

Tunç: “Edebiyat hepimizin ilacı”

Yazar Ayfer Tunç, yoğunluğundan dolayı festivalin sadece bir kısmına katılabildiğini, ancak katılımcıların yaptığı değerlendirmelerin çok güzel olduğunu söyledi. Tunç, “Arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla harika bir festivalmiş. Çok değerli sanatçılarla bir arada olduklarını ve uluslararası olmasını desteklediklerini söylediler. Edebiyat aslında hepimizin ilacı. Onun için buna çok ihtiyacımız vardı” dedi.

 

Tohumcu: “Çok büyük emek verilmiş”

Festivalin içeriğini çok başarılı bulduğunu söyleyen yazar Aslı Tohumcu, “Büyükşehir Belediyesi çok büyük bir emek vermiş, çok güzel bir yatırım yapmış. 4 gün boyunca dolu dolu konuşmalar, atölyelerle çok güzel bir program oldu. Katılımı da çok güzel buldum” diye konuştu.

 

Telli: “Örnek bir festival olarak diğer belediyelere de bildirilmeli”

Şair Ahmet Telli, festivalin kent kültürünü demokratikleştirmesi bakımından oldukça önemli olduğunu belirterek, “Bu festival oldukça yoğun ve gerçekten entelektüel seviyesi yüksek bir festival oldu. Bence bu festival kaydı alınıp, örnek bir festival olarak diğer belediyelere de bildirilmeli ki benzerlerini yapabilsinler. Çünkü sadece kitle gözetilerek yapılan konser ağırlıklı, popüler kültür ağırlıklı festivallerin yerine, bu tür fikri düzeyi yüksek festivallere örnek olması bakımından da bu festivali kutlamak gerekir” dedi.

 

Bıçakçı: “Umarım uzun yıllar devam eden bir festival olur”

Yazar Hakan Bıçakçı, festival için İstanbul’dan günü birlik geldiğini ifade ederek, “Buradaki güzel kalabalığı görünce bütün yorgunluğumu unuttum. Ben kısa bir konuşma yaptım. Ondan sonra soru cevaplarla sohbet uzadı. Öyle olması beni mutlu etti. Umarım uzun yıllar devam eden, gelenekselleşen bir festival olur” ifadelerini kullandı.

 

Türkeş: “Festival bazen eğlendirici, bazen bilgilendirici oldu”

‘Edebi Eleştiri Yazmak’ atölye çalışması ile okurlar ve yazarlığa adım atmak isteyenlerle buluşan edebiyat eleştirmeni Ömer Türkeş ise festivalin çok iyi geçtiğini ifade ederek, “Çok profesyonel bir düzenlemeden söz edebilirim, ama daha önemlisi konuşmacılar çok iyi seçilmiş. Ben kendim de faydalandım, dinledim ve bazen eğlenceli oldu bazen bilgilendirici oldu” dedi. Katılımın çok canlı olduğuna dikkat çeken Türkeş, “Burada gerçekten canlı ve güzel bir katılım vardı. Burada örgütlenmiş, tanıtılmış ve bir izleyici grubu oluşturmuş bir festival olması bunun en büyük başarısı, onu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

 

Yeniay: “Edebiyatla iç içe olmak ruhumuza iyi geliyor”

Şair Müesser Yeniay da festivalin program içeriğini çok beğendiğini belirterek, “Çok başarılı buldum. Dinleyiciler de gerçekten ilgili. Hem okurlara, hem de yazarlara böyle bir fırsat sunulduğu için teşekkür ederim. Edebiyatla iç içe olmak ruhumuza iyi geliyor. Bizi okuyan, bizi okuyacak olan okurlarla bir araya gelmek ve yaptıklarımızı paylaşmak benim için çok önemli” dedi.

 

İnatçı: “Çok nitelikli bir festival”

Festivale Kıbrıs’tan gelen şair Ümit İnatçı, festivalin yoğun geçtiğini ifade ederek, “Çok nitelikli bir festival. Entelektüel düzeyi yüksek olan bir 4 gün geçirdik. Çok nitelikli misafirler vardı, nitelikli konuşmalar dinledik. Bu tür etkinlikler hem bizi besler, hem de kentin entelektüel yaşamına katkı sağlar. Kenti kent yapan şeylerden biri de sanat ve edebiyat üzerine düşünmek, fikir üretmek, eser üretmektir. Bu festivalin, buna ivme kazandıracağına inanıyorum” diye belirtti.

 

Dalgıç: “Edebiyat Festivali kente çok yakıştı”

‘Şiirde Olmak, Şiirle Olmak’ paneliyle festivalde sanatseverlerle buluşan Şair Erdal Dalgıç, bir Mersinli olarak yaşadığı kentte böyle bir festival düzenlenmesinden dolayı çok mutlu olduğunu belirtti. Festivalin kente çok yakıştığını söyleyen Dalgıç, “İnanılmaz bir özveri var. Çalışan arkadaşlarımız, bu işe emek veren arkadaşlarımız belli ki gönülleriyle bu işi yapıyorlar. Bu anlamda da keyifliyim. Bu arkadaşların bu yaklaşımı suni bir ortamın dışına çıkarıyor bizi. Çok doğal, çok sıcak bir ortamın içine çekiyor” dedi. Geçtiğimiz yıla göre daha yoğun bir katılım gözlemlediğini de aktaran Dalgıç, “Buraya gelen dostlarımızı gözlemediğimde, bunun biraz daha ileriye taşındığını görüyorum. Demek ki iyi yoldayız, doğru yerde gidiyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Gençler, festival kapsamında sevdikleri yazarlarla buluştu

Festivalde sevdiği şair ve yazarlarla buluşma imkanı yaşayan gençlerden Ali Şahin Özkan, “İlgi alanıma yönelik bir etkinlik olduğunu gördüm ve katılma gereği duydum” dedi. Festivalde Yazar Hakan Bıçakçı ile buluştuğunu söyleyen Özkan, “Gayet hoş sohbeti olan biri Hakan Bıçakçı. Dinlerken keyif aldıran biri. Okurken de keyif alacağımı düşünüyorum” diye konuştu.

 

Gençlerden Samet Kamal ise festivale ilk kez katıldığını aktararak, “Bir daha bir yerde göremeyeceğimiz insanlar olduğu için, kitaplarını da önce okumadığım ve merak ettiğim için geldim. Güzeldi, gayet keyifli geçti” ifadelerine yer verdi.

 

“Festival Mersin’e ses getirdi”

Eski bankacı ve yoga eğitmeni Sabiha Canbolat, geçen yıl yapılan festivale de geldiğini söyledi. Edebiyatsever biri olarak festivalin kendisini çok mutlu ettiğini kaydeden Canbolat, “Çok beğeniyorum. Edebiyat ve okuma meraklısıyım. Çok profesyonel, gerçekten marka isimlerin buluştuğu, herkesin rahatlıkla gelip kültürel anlamda beslenebileceği bir etkinlik. Hayatımızda bir renk oldu. Mersin’e ses getirdi. Gerçekten bu festival çok anlamlı” diye konuştu.

 

“Yaşadığım şehirle ve belediyemle gurur duydum”

Ülkem Okuyor Derneği üyesi Zehra Mavuş Tek ise, festivalin takipçisi olduğunu ifade ederek, “İlk günden beri katıldım. Güzel ayarlanmış ve çok güzel bir organizasyon olmuş. Yaşadığım şehirle ve belediyemle gurur duydum. İmza günlerine ve atölyelere de katıldım. Gayet güzel geçti”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM